Kterou vybrat?

Začínáte s jógou nebo už ji milujete a chtěli byste si pořídit vlastní podložku? Vyberte si u nás a zítra ji můžete mít doma. Dopravu platíme my.

Jakou vybrat?

Jógová studia mají k dispozici podložky pro každého. Ti, co praktikují jógu pravidelně, však dávají přednost své vlastní podložce jak z hygienických důvodů, tak i pro komfort, neboť si mohou zvolit přesně tu, která se pro ně hodí nejlépe. Která to je?

Podložky na jógu se vyrábějí z přírodních i syntetických materiálů. Z přírodních surovin se používá nejčastěji kaučuk, juta a bavlna, umělé podložky jsou z různých druhů plastů (PVC, TPE, PER). TPE i PER jsou moderní látky, které neobsahují toxické příměsi, a i jejich výroba a recyklace je v souladu s ochranou životního prostředí. PVC je v poslední době hodně diskutováno v souvislosti s nebezpečnými ftaláty a azobarvivy. Podložky na jógu, které se vyrábějí v EU, vznikají z PVC, které tyto problematické látky neobsahují. Jsou přísně testované a jejich výrobci se prokazují ekologickými certifikáty u každého výrobku. Některé z nich prošly i testem na splnění limitů pro dětské hračky.

Umělé podložky jsou levnější, odolnější a trvanlivější než podložky z přírodních surovin. Jsou vhodné pro jógová centra a začátečníky. Dobře drží na podlaze. Buněčná struktura materiálu je uzavřená a podložky neabsorbují vlhkost, proto mohou být kluzké při pocení. Díky tomu se ale zase lépe čistí. Navíc je lze prát v pračce na 30 nebo 40 stupňů. Podložky z materiálu TPE se sice nedoporučují dávat do pračky, ale jsou vhodné pro alergiky. Neobsahují latex ani PVC a jejich struktura, která neabsorbuje pot, činí podložku hygienickou.

Pokud praktikujete jógu každý den, budete potřebovat odolnou podložku. Vhodná je značka Manduka a její řada PVC podložek. Ty jsou vyráběné s příměsí polyesteru a zaručují neklouzavost a výbornou stabilitu. Neklouzavost se zlepšuje tím, jak často se používá, a proto její kvalitu ocení právě ti, kteří cvičí velmi často. Nejlépe oceňovaná podložka na jógu v roce 2010 je právě Manduka. Konkrétně Manduka Black Pro. Použité PVC vzniká procesem, při němž se neuvolňují toxické látky do ovzduší a výrobek je certifikovaný pro nezávadnost (Öko-Tex). V našem obchodě prodáváme jeho lehčí sestru Pro Lite. I ona je velmi oblíbená z důvodu neklouzavosti a nemuchlání se při cvičení. Má každou stranu jinou, svrchní příjemný povrch pro udržení pozic a spodní s reliéfní strukturou je stabilní i na hladké podlaze. Manduka navíc nabízí doživotní záruku. Je vhodná pro všechny styly.

Jestli umělým materiálům nevěříte nebo je nemáte rádi, můžete zvolit kaučukovou podložku. Kaučuk jako přírodní materiál splňuje 100% ekologičnost výrobku. Jeho otevřená buněčná struktura snadno absorbuje pot a vlhkost, proto tyto podložky nekloužou ani při náročných cvicích. Jsou ideální pro Vinyasa, Ashtanga a Power jógu. Nevýhodou je nemožnost praní v pračce (i když někteří se nebojí a svou kaučukovou podložku do pračky jednou za čas dávají). Přírodní kaučuk lze omývat vodou a mýdlem. Samotný materiál trochu zapáchá (ale je to přírodní vůně), proto je vhodné tyto podložky často větrat. To se hodí také proto, že absorbují pot při cvičení. Kaučukové podložky jsou měkké a neshrnují se, nejsou ale tak trvanlivé jako plastické. Neměly by se vystavovat přímému slunci.

Z kaučukových podložek je nejoblíbenější Jade podložka Harmony Professional. V našem obchodě můžete koupit kaučukové podložky ECO od firmy Yogistar, jejichž neklouzavost je s Jade srovnatelná. I ti, kterým se potí ruce, jsou s nimi spokojení. Firma Bodhi v roce 2013 přinesla nový druh kaučukové podložky, ECOPRO, u níž na první pohled je znát jiný výrobní postup. Nemá klasickou kaučukovou vůni (připomíná kakao) a při stejné tloušťce je mnohem lehčí.

Další přírodní podložky jsou např. z jutového vlákna, které se získává z rostliny jutovníku. Známé jutové výrobky jsou z oblasti provaznictví a také třeba pytlovina. Podložky z juty jsou zcela rozložitelné v přírodě. Voní, jsou lehké a neměly by klouzat. Jejich trvanlivost je menší, také se někomu mohou zdát tvrdé. Proto se kombinují s jinými materiály, např. s kaučukem nebo PER. Zvýší se tím odolnost, pružnost i přilnavost. Jutové podložky se hodí pro Ashtanga, Vinyasa, Bikram a Powerjógu.

Bavlněné podložky výborně absorbují pot, ale mohou klouzat na plovoucí podlaze. To lze eliminovat tím, že se pod ně vloží jiná podložka, která neprokluzuje. Další možností je např. příměs mikrovlákna, které zlepšuje přilnavost k podlaze. Bavlna i mikrovlákno jsou prací, a proto se tyto podložky dobře čistí (můžete je dávat do pračky). Jsou výborné pro horké styly jógy (Bikram).

 

Zjednodušeně:

PVC – levná, odolná, všechny styly cvičení (hladká-lepkavá pro dynamické styly, nopíkatá spíše relaxační), dobře se čistí (v pračce).
TPE – lehká, dobře čistitelná, hygienická, není moc odolná (tedy vhodná spíše pro nenáročné styly cvičení), může klouzat s mokrýma rukama, nelze prát v pračce.
Kaučuk – pružná, měkká, dražší, neklouže, neshrnuje se, hůře se čistí, menší trvanlivost, Bikram, Vinyasa, Ashtanga, Powerjóga.
Juta – nezapáchá, ekologická, lehká, dobrá přilnavost, menší pružnost (pro delší životnost a větší pružnost jsou doplněné přírodním kaučukem nebo PER).
Bavlna – ekologická, neklouže pod mokrýma rukama, ale může klouzat na hladké podlaze, lze prát v pračce.

Horká jóga – absorbující materiál (kaučuk, bavlna, mikrovlákno, juta)
Dynamická jóga – stabilní na podlaze (kaučuk, lepivé PVC, juta)
Relaxační jóga – tlustší pro lepší komfort (5 a 6 mm)

  • Začátečník – BASIC, RISHIKESH (pokud nevím, jestli u jógy zůstanu), kaučuk (pokud chci jógu dělat pravidelně)
  • Časté použití (min 3x týdně) – MANDUKA
  • Potivé ruce – kaučuk, juta
  • Citlivá kolena – TPE, MANDUKA
     

Vlastnit svou podložku má jistě i tu výhodu, že si ji můžete rozbalit kdykoli a hned cvičit. Pohled na ni vás povzbudí doma, i třeba na dovolené, a pohyb se stane pravidelnou součástí vašeho života. Tak už víte, která je ta nejlepší? Možná si vyberete v našem obchodě, možná jinde, ale v každém případě přejeme příjemné cvičení.